Zlepšení vitality

Pokud Vám přijde, že ztrácíte chuť do života, může to mít řadu příčin jako je stres, únava, s tím spojená nespavost, dále nedostatek vitamínů a minerálů a hektický životní styl. V naší lékárně je množství volně prodejných léků i doplňků stravy, které Vám od těchto obtíží pomohou.

Čím můžeme zvýšit vaši chuť do života?

Stres, únava a přepracovanost velmi často vedou k nespavosti. Při lehké nespavosti se tradičně využívá několik léčivých rostlin. Jednotlivé rostliny nebo jejich směsi se využívají k přípravě nálevů nebo extraktů, ale jsou k dostání i ve formě tablet. Rostliny, které přispívají ke zlepšení usínání, zmírnění neklidu a nervozity, jsou kořen kozlíku lékařského, list meduňky lékařské, šištice chmelu otáčivého, nať třezalky tečkované, nať mučenky pletní nebo květ levandule. Ve formě tablet je například GS Dormian, Persen forte, Kozlík Kneipp a Dr. Böhm Mučenka Pletní. Pokud preferujete čaje, pak můžete vyzkoušet Teekanne spánek a nervy, Apotheke dětský bylinný čaj uklidňující, Leros Spánek a nervy, Grešík Dobrou noc, nebo jednotlivé byliny jako sypané.

Únava bývá definována nejvíce jako subjektivní pocit nedostatku energie a vyčerpání. Pokud trvá velmi dlouho, může být diagnostikována jako chronický únavový syndrom.  Tyto stavy nelze vyřešit doporučením jednoho zázračného léku či léčebného postupu, ale pouze pečlivým hledáním optimálního postupu u každého jednotlivého pacienta.

K zlepšení přenosu energetických zdrojů a živin do orgánů a tkání Vám můžeme nabídnout širokou škálu přípravků k obecnému zlepšení imunitních funkcí a k zlepšení cévního průtoku. Dále máme pro Vás připraveny přípravky obsahujících minerály a vitamíny, jejichž optimální množství je nezbytnou potřebou k správnému fungování Vašeho organismu, k substituci jejich nedostatku v běžné potravě.

  • Vitamin A – nezbytný pro dobrou funkci a regeneraci kůže a sliznic, pro dobrou funkci oční sítnice, pro normální reprodukci, růst a vývoj organizmu. Podílí se na optimální činnosti imunitních buněk v linii obrany proti vniknutí infekce.
  • Komplex vitaminů B – posiluje nervový a imunitní systém, zvyšuje výkonnost bílých a červených krvinek.
  • Vitamin C – napomáhá při regeneraci buněk, působí jako antioxidant proti volným radikálům, které se ve zvýšené míře uvolňují při zánětech a při rozpadu buněk po úrazech či při nádorech. Má velký význam pro dobrou funkci cévních stěn.
  • Vitamin D – k regulaci hladiny vápníku a fosforu v krvi, čímž je nezbytný pro stavbu a funkci kostí a zubů.
  • Vitamin E – má významné antioxidační účinky při neutralizaci volných radikálů poškozujících buňky. Chrání buněčné membrány a je potřebný k udržení pevnosti cévních stěn, redukuje účinky škodlivého cholesterolu.
  • Zinek – nezbytný pro nesčetné procesy v těle od růstu buněk k pohlavnímu zrání a imunitě.
  • Železo – nezbytné pro přenos kyslíku krví a tím pro zásobování celého těla energií.
  • Selen – uplatňuje se jako antioxidant, který chrání organizmus proti škodlivinám z potravy i v těle vzniklým, a spolu s vitaminy C a E chrání organizmus proti celé řadě onemocnění.
  • Měď – nezbytná pro tvorbu kolagenu, základní bílkoviny kostí, kůže a pojivových tkání. Pomáhá v metabolizmu železa, při tvorbě červených krvinek.
  • Hořčík – účastní se tvorby energie, nervových a svalových funkcí. Společně s vápníkem a draslíkem se podílí na regulaci srdečního rytmu.

Pro zlepšení krevního průtoku a tím zlepšení distribuce kyslíku ve tkáních, lepší využití energetických zdrojů těla a zlepšený odsun škodlivin ze tkání se často používají přípravky z listů stromu ginkgo biloba – jinan dvoulaločnatý, který obsahuje v listech flavonové glykosidy zlepšující průtok krve a tím i výživu jednotlivých tělních orgánů, hlavně končetin a mozku. Pomáhá při poruchách paměti, závratích, hučení v uších, ke zlepšení koncentrace. Je možno jej zakoupit samostatně v různých formách, ale častěji bývá v kompozitních přípravcích, nejčastěji s hořčíkem, vitamíny ze skupiny B, s niacinem, lecitinem, ale i antioxidanty.

Pro své výjimečné vlastnosti je rovněž používán žen-šen, hlavně sibiřský, který potlačuje únavu, uplatňuje se jako účinný antioxidant, působí proti stresu a stimuluje imunitní funkce. Ovlivňuje hladiny stresových hormonů, pohlavních hormonů, působí vazodilatačně.

Ke zlepšení vitality přispívají i některé potraviny, mezi něž patří například chia semínka, která jsou nejbohatším přírodním zdrojem omega-3 mastných kyselin, vlákniny, vitaminů, antioxidantů, minerálů a proteinů.

Kvalitní zelený čaj má také antioxidační účinek a pozitivně působí zejména na kardiovaskulární systém.

Plody acai jsou bohaté na vitamin B, minerály, vlákninu, proteiny a omega-3 mastné kyseliny také obsahují kyselinu olejnou.