Bolest

Bolest je subjektivní nepříjemný pocit, se kterým se během svého života setkal snad každý. Může být signálem nějaké nemoci, nebo pokud bolest trvá dlouho dobu, stává se sama nemocí. Terapie bolesti pomocí léků patří mezi nejúčinnější léčbu. Mezi další možnosti terapie patří rehabilitační postupy, psychoterapeutické metody nebo postupy alternativní medicíny.

Díky otázkám o charakteru bolesti (kde se nachází, jak dlouho trvá) a o pacientovi (zda užívá nějaké léky, zda má další onemocnění nebo zda patří mezi skupiny, jako jsou děti, těhotné a kojící či senioři) můžeme najít nejvhodnější lék a určit správnou dávku, protože jen tak můžeme bolest efektivně odstranit a předejít nežádoucím účinkům.

Na bolest nejsou jen tabletky, ale pro bolesti svalů a kloubů mohou být vhodnější různé krémy, gely či náplasti, pro děti třeba sirup nebo čípky.

Na co si dávat pozor u užívání léků na bolest?

Mezi nejbezpečnější lék na bolest, téměř bez nežádoucích účinků a pro všechny věkové skupiny i nemoci, jsou léky s paracetamolem, patří mezi ně například Ataralgin, Panadol, Paralen, Saridon nebo Valetol. Aby lék účinkoval tak jak má, je třeba zvolit správnou dávku, která se odvíjí od vaší tělesné hmotnosti.

Tělesná hmotnost Počet tablet 500mg paracetamolu v jedné dávce
<50 kg
(u dětí  s váhou  nad 34kg)
1
51 – 70 kg 1,5
71 – 100 kg 2

Pokud by se u vás objevily při užívání léků na bolest žaludeční problémy, jako jsou např. vředy, je možné, že to je právě nežádoucí účinek z příliš častého užívání.

U pacientů užívajících léky na ředění krve jako je např. Warfarin, by mohlo dojít ke zvýšení jeho účinku, proto jeho užívání oznamujte, a zvýšené krvácení vždy nahlaste.

Bolesti kloubů nemusíme rovnou řešit léky bolesti, ale bylo prokázáno, že chondroprotektiva, jako je např. Condrosulf, Prubeven, Flexodon. při pravidelném dlouhodobém užívání klouby obnovuje a vyživuje a tím snižuje bolest.

V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na zdravý životní styl, včetně pravidelného pohybu a snížení nadváhy, které mohou významně přispět ke zmírnění bolestí.